Six Golden Eagles Earn All-League Honors

Six Golden Eagles Earn All-League Honors

ELMHURST, Ill. – With the conclusion of the 2017 Summit League Outdoor Track and Field Championships, the league has announced its All-League Teams based on the student-athletes' performances at the championships. A combined 105 student-athletes, 54 men and 51 women, were named to the two teams and honored for finishing in the top three of each event at the championships.

Oral Roberts had six student-athletes represented in a total of eight individual events as well as the men's 4x100m and 4x400m relay teams. ORU's 4x400m relay team broke the meet record with a time of 3:11.06, while D'Khari Hicks broke his own meet record in the 200m dash with a time of 20.76 in the preliminary race. Omeiza Akerele was crowned the conference champion in both teh 200m dash and 400m dash.

Omeiza Akerele – 200-meter dash, 400-meter dash, 4x100-meter relay, 4x400-meter relay *
D'Khari Hicks – 200-meter dash, 400-meter dash, 4x100-meter relay, 4x400-meter relay * %
Dominique James – 4x100-meter relay, 4x400-meter relay * %
Aobakwe Malau – 100-Meter Dash, 4x100-meter relay, 4x400-meter relay
Jaden Purnell – Triple Jump *
Cameron Hilliard – 100-Meter Dash, 200-Meter Dash * %

Outdoor Track & Field All-League Teams

MEN

IUPUI

Robert Murphy – 3,000-meter Steeplechase *

 

North Dakota State

JT Butler – 4x100-meter relay, 4x400-meter relay

Byrne Curl – 4x400-meter relay

Ryan Enerson – Decathlon

Brant Gilbertson - 3,000-meter Steeplechase *

Carter Gorney – 4x100-meter relay

Matthew Jennings - 3,000-meter Steeplechase

Landon Jochim – 400-meter dash, 4x400-meter relay * %

Ben Klimpke – Long Jump

Aron Klos – 400-meter hurdles, 4x100-meter relay * %

Jacob McBride – Hammer Throw

Matti Mortimore – Javelin * %

Matt Neururer – Decathlon

Ted Rainwater – 4x100-meter relay

Alex Renner – Shot Put, Hammer Throw * % $

Jacob Richter – 4x400-meter relay

Austin Schmidt – Javelin * %

Conrad Schwarzkopf – Shot Put *

Elliott Stone – 5,000-meter run

Angus Stoudt – Decathlon % $

Steffan Stroh – Discus, Hammer Throw * %

 

Oral Roberts

Omeiza Akerele – 200-meter dash, 400-meter dash, 4x100-meter relay, 4x400-meter relay *

D'Khari Hicks – 200-meter dash, 400-meter dash, 4x100-meter relay, 4x400-meter relay * %

Dominique James – 4x100-meter relay, 4x400-meter relay * %

Aobakwe Malau – 100-Meter Dash, 4x100-meter relay, 4x400-meter relay

Jaden Purnell – Triple Jump *

 

South Dakota

Zack Anderson – High Jump

Jacob Barents – Shot Put

Ethan Bray – Pole Vault

Sam Clark - 4x100-meter relay

Jay Cooper – 110-meter hurdles, 400-meter hurdles *

Tyler Frank – High Jump * % $

Ben Hammer – Discus

Chris Nilsen – Pole Vault

Joe Reagan - 4x100-meter relay, Long Jump

Jacob Simmons – 1,500-meter run

Jack Thony – 100-Meter Dash, 4x100-meter relay %

Dustin Valind – Discus $

Eldon Warner – 800-meter run, 1,500-meter run

Gawain Williams – 100-Meter Dash, 4x100-meter relay * %

 

South Dakota State

Kyle Burdick – 1,500-meter run, 5,000-meter run, 10,000-meter run *

Trevor Capra – 5,000-meter run, 10,000-meter run

Bryant Courter – Long Jump, Triple Jump

Josh Dotson – Triple Jump

Reagan Francome – Pole Vault

Dru Kenny – 4x400-meter relay * %

Zach Koosman – High Jump % $

Landon Larson – 200-meter dash, 4x400-meter relay

Cal Lawton – 800-meter dash, 4x400-meter relay *

Jake Lieberg – 110-meter hurdles

Joel Reichow – 10,000-meter run * $

Alejandro Sanchez – 800-meter run, 4x400-meter relay *

 

Western Illinois

Josh Kirby – 110-meter hurdles, 400-meter hurdles

Josh Swope – Javelin

 

WOMEN

North Dakota State

Amy Andrushko – 800-Meter Run, 4x400-Meter Relay * % $

Bailey DeMar – Triple Jump

Lauren Geitzen – Pole Vault

Gabrielle Grommesh – 4x100-Meter Relay

Jenny Guibert – 4x400-Meter Relay *

Shelby Gunnells – Shot Put, Hammer Throw *

Amy Herrington – Hammer Throw

Rose Jackson – 100-Meter Dash, 200-Meter Dash, 4x100-Meter Relay, Long Jump, Heptathlon * % $

Taylor Janssen – 1,500-Meter Run, 3,000-Meter Steeplechase * %

Piper Jensen – Triple Jump

Amanda Levin – 400-Meter Hurdles, Long Jump, Heptathlon *

Morgan Milbrath – 400-Meter Dash, 400-Meter Hurdles, 4x100-Meter Relay, 4x400-Meter Relay * %­­­

Maddy Nilles – Javelin *

Alyssa Olin – Javelin * %

Bailey Retzlaff – Discus

Annika Rotvold – 3,000-Meter Steeplechase

Jordyn Thornton – Shot Put

Katelyn Weimerskirch – Discus, Hammer Throw * % $

Lexy Wittmayer – High Jump

Alexis Woods – 200-Meter Dash, 400-Meter Dash, 4x100-Meter Relay, 4x400-Meter Relay * %

 

Omaha

Stephanie Ahrens – High Jump * %

 

Oral Roberts

Cameron Hilliard – 100-Meter Dash, 200-Meter Dash * %

 

South Dakota

Megan Billington – 5,000-Meter Run, 10,000-Meter Run

Shanice Cannigan – 100-Meter Hurdles, 400-Meter Hurdles, 4x100-Meter Relay, High Jump * %

Meghan Dennis – Javelin * $

Karina Dufoe – 100-Meter Dash, 4x100-Meter Relay *

Amber Eichkorn – 1,500-Meter Run, 5,000-Meter Run, 10,000-Meter Run % $ !

Tasheka Gordon – 4x100-Meter Relay

Emily Grove – Pole Vault ! #

Madeline Huglen – 3,000-Meter Steeplechase

Brooke Ireland – 400-Meter Dash * %

Britny Kerr – 100-Meter Hurdles

Madison Mills – Pole Vault $

Samara Spencer – 4x100-Meter Relay

Danielle Waldner – Shot Put * % $

Erin Wetzstein – 10,000-Meter Run * % $

 

South Dakota State

Delaney Carlson – 4x100-Meter Relay

Oksana Covey – 800-Meter Run

Savannah Dolezal – 4x400-Meter Relay *

Emily Donnay – 1,500-Meter Run, 5,000-Meter Run

Vanessa Lane – 4x100-Meter Relay, 4x400-Meter Relay, Heptathlon * %

Kayla McDonald – 4x100-Meter Relay, 4x400-Meter Relay *

Jacleen Patterson – 4x100-Meter Relay, 4x400-Meter Relay % $

Jaymie O'Connor – 100-Meter Hurdles

Kasie Volmer – Discus

 

Western Illinois

Jasmine Brown – Long Jump % $

Kaliyah Cobb – 4x400-Meter Relay *

Jaclyn Finney – 4x400-Meter Relay

Ashley Graham – Triple Jump

Alyssa Johnson – 800-Meter Run, 4x400-Meter Relay *

Sierra Woods – 4x400-Meter Relay *

 

* - 2016 Recipient
% - 2015 Recipient
$ - 2014 Recipient
! – 2013 Recipient
# - 2012 Recipient

For the latest information on ORU Track and Field, follow the Golden Eagles on Facebook and Twitter or go to www.ORUAthletics.com.  Fans can also receive updates on the team by downloading the Golden Eagles Front Row App at ORUAthletics.com/frontrow or in the App Store.  

---#SoarAbove---